oficiálne stránky 47 - ročnej tradície

40. Pochod vďaky SNP bude 17. januára 2015

09.01.2015 10:55

V lesoch území Cigľa, Podhradia, Malej a Veľkej Lehoty pôsobil pred 70 rokmi partizánsky oddiel Major, ktorý sa odčlenil z partizánskeho oddielu Vtáčnik v novembri 1944. Jeho jadro tvorili najmä obyvatelia Cigľa, v oddieli Major pôsobil aj bývalý väzeň nováckeho pracovného tábora, neskorší šéfredaktor Kultúrneho života a tajomník Zväzu československých spisovateľov Juraj Špitzer. Veliteľom oddielu bol žandársky dôstojník z Dvorníkov nad Nitricou František Ninis. Stovky obyvateľov  obce Cigeľ všemožne podporovali odboj proti fašistickej okupácii Slovenska a starali sa o prežitie prenasledovaných osôb.

Riziko krutej pomsty zo strany fašistov sa, žiaľ, stalo skutočnosťou. V  nešťastnú sobotu 13. januára 1945 vtrhlo do Cigľa nacistické komando, špeciálne vycvičené a určené na  protipartizánske akcie, na zastrašovanie a prenasledovanie  obyvateľstva, na radikálne stíhanie rasovo prenasledovaných, utečencov a nepriateľov režimu. V skorých ranných hodinách obkľúčili a prepadli obec. Niekoľkých občanov na mieste umučili. V obci ukrývané osoby - štvorčlennú židovskú rodinu, niekoľko ďalších Židov a vojenských zbehov spolu s viac ako stovkou Cigeľčanov odvliekli do Prievidze. Oslobodenia a konca vojny sa nedožilo viac ako dvadsať zavraždených. Hrdinský postoj vtedajších Cigeľčanov, z ktorých niekoľkí ešte žijú medzi nami, je trvalým príkladom vlastenectva a obetavosti.

Obec, obyvatelia a organizácie Cigľa boli za svoju protifašistickú činnosť po vojne ocenení mnohými vyznamenaniami, tunajšia telovýchovná jednota bola premenovaná na TJ Partizán Cigeľ, miestny Pamätník padlých je národnou kultúrnou pamiatkou. Vždy koncom augusta sa zapáli v Borinách veľká partizánska vatra a oslavuje sa SNP. Pamiatke obetí a protivojnovej myšlienke je venovaný aj Pochod vďaky SNP. Prvý Pochod vďaky SNP, ešte pod názvom Biela stopa, sa uskutočnil v januári 1976. Skupina 39 nadšencov na bežkách vystúpila až na hrebeň Bieleho kameňa, do nadmorskej výšky viac ako 1100 metrov, na miesta kde si v tuhej zime 1945 oddiel Major vybudoval partizánske bunkre.

Organizáciu Pochodu vďaky SNP zabezpečuje turistický oddiel TJ Partizán Cigeľ, od roku 1985 spolu s priateľmi z TJ Plameň Handlová, v spolupráci s Obcou Cigeľ, Mestom Handlová, Zväzom protifašistických bojovníkov, Trenčianskym samosprávnym krajom a Klubom slovenských turistov. Podujatie postupne prerástlo na jednu z najväčších masových zimných turistických akcií na Slovensku. Účastníci sa radi vracajú a privedú vždy nových priateľov. Svedčia o tom čísla registrovaných návštevníkov z posledných šiestich ročníkov: 662, 1383, 1379, 1786, 1857, 1577... Toto v súčasnosti najvýznamnejšie zimné turistické a spoločenské podujatie  hornej Nitry dokazuje, že hodnoty a historické udalosti sa dajú pripomínať mládeži či starším súčasníkom mnohostranným a príťažlivým spôsobom.

Všetkých záujemcov srdečne pozývame, príďte znova či po prvýkrát aj vy do Cigľa na Pochod vďaky SNP  v sobotu 17. januára 2015, od 9:00 hod. Veríme, že tak ako v rekordnom roku 2013 môže byť  pekné, zimné počasie, no bez ohľadu na poveternostné podmienky robíme čo sa dá pre informovanosť, spokojnosť a bezpečnosť návštevníkov. Už niekoľko týždňov sa široký organizačný výbor stará o prípravu trás, zabezpečenie informácií, suvenírov, bezpečia a pohody. Občerstvenie a hudba budú zabezpečené na Murovanej chate, na Drevenej chate, v Kultúrnom dome v Cigli, v ZŠ Morovnianska cesta v Handlovej.

Ivan Kadlečík.

Tento článok bol publikovaný na weboch: www.pochodvdaky.sk  www.tsk.sk   www.bojnice.sk  www.prievidza.sk www.vrchvoda.sk  www.delet.sk www.noveslovo.sk

© 2009 - 2020 pochodvdakysnp@gmail.com

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode